سازمان حفاظت محیط زیست؛ تصمیمات عجیب و عزل و نصب‌ های معنادار در “وقت اضافه”

در روزهای گذشته که رئیس جمهور ایام پر مشغله ای را برای معرفی اعضای هیات دولت به مجلس و گرفتن رای اعتماد پشت سرگذاشت ، سازمان حفاظت محیط زیست شاهد عزل ونصب های معناداری در دقیقه نود بود.

1-Zist[WwW.KamYab.IR]

عصرایران؛ صدرا محقق – اعضای دولت محمود احمدی نژاد گویا تا آخرین لحظات قصد دل کندن از سمت‌های خود را ندارند. در روزهای گذشته که رئیس جمهور ایام پر مشغله ای را برای معرفی اعضای هیات دولت به مجلس و گرفتن رای اعتماد پشت سرگذاشت ، سازمان حفاظت محیط زیست شاهد عزل ونصب های معناداری در دقیقه نود و بهتر است گفته شود در “وقت اضافه” بود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست هفته گذشته، طی حکمی مدیرکل دفتر خود را به سمت مشاور عالی سازمان محیط زیست منصوب کرد این درحالی است که فرد مورد نظر ۴ سال است که با سمت مدیرکلی دفتر ریاست سازمان مشغول به کار بوده و مشخص نیست رییس سازمان محیط زیست با چه انگیزه ای در روزهای آخر وی را به سمت جدید منصوب کرده است.

انتصاب مدیرکل جدید دفتر ارزیابی که یکی از خطیرترین دفاتر سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می شود و اجرای تمامی طرح های عمرانی منوط به مجوز این دفتر است ازدیگر انتصابات روزهای پایانی ریاست محمدی زاده برسازمان حفاظت محیط زیست است. همچنانکه وی طی روزهای اخیر معاون جدید برنامه ریزی توسعه و مدیریت مجلس سازمان را منصوب کرد.

این تغییر و تحولات عجیب و وضعیت نابسامانی که در این سازمان تخصصی حاکم شده است، نگرانی شماری از کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست را در پی داشته است.

البته اقدامات دقیقه نودی رییس سازمان حفاظت محیط زیست تنها به عزل و نصب های معنادار ختم نم�� شود. بررسی ها حاکی از آن است که با انتصاب معاون جدید برنامه ریزی توسعه و مدیریت مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ، این معاون تازه منصوب شده ، در اقدامی بر خلاف مصالح و منافع محیط زیست با تاسیس دفتر خدمات شکار وصید برای یک مجموعه شناخته شده بخش خصوصی موافقت کرده است.

خبر این اقدام را پایگاه خبری سبزپرس به نقل از یک منبع آگاه در اداره کل محیط زیست استان گلستان نیز منتشر کرده است، او در این باره گفت: ” قرار است در قالب یک طرح ۳۰ ساله یا حتی ۹۹ ساله جزیره حفاظت شده آشوراده به بخش خصوصی واگذار شود که برای این کار ابتدا باید موانع قانونی و حقوقی این امر از میان برداشته شود.” او همچنین افزوده است: ” واگذاری این جزیره و جدایی اش از پناهگاه حیات وحش میانکاله که بر اساس اصول مدیریت یکپارچه در اختیار استان مازندران است توسط سازمان محیط زیست در دست پیگیری است که بر اساس قوانین موجود این اقدام غیر قانونی است و حتی بر اساس طرح مدیریت تهیه شده برای پناهگاه حیات وحش میانکاله، از مجموع بیش از ۶۰۰ هکتار وسعت جزیره بخش محدودی از آن جز زون تفرج قرار می گیرد و مابقی اراضی جزیره در زون حفاظتی است و باید اقدامات حفاظتی برای آن تشدید شود نه اینکه کلا جزیره در اختیار بخش خصوصی قرار داده شود .”

این در حالی است که طی یک سال گذشته بسیاری از کارشناسان با اعلام نگرانی از وضعیت کنونی حیات وحش ،بارها بر ممنوعیت شکار و حفاظت بیشتر از زیستگاه ها تاکید کرده اند. علاوه براین، خبرهای دریافتی حاکی از آن است که در روزهای اخیر واگذاری بخشی هایی از اراضی مناطق حفاظت شده از جمله اراضی آشوراده در دستور کار قرار گرفته که باعث نگرانی کارشناسان وکارکنان دلسوز و خدوم حوزه معاونت طبیعی و تنوع زیستی سازمان شده است.

در اقدامی دیگر نیز و در پی صدور مصوبه غیر قانونی هیئت دولت قبلی مبنی بر مجاز بودن هرگونه عملیات معدن کاوی در مناطق چهارگانه سازمان محیط زیست و بی توجهی این سازمان به سرنوشت مناطق تحت حفاظت ،‌ روزنامه رسمی کشور دو هفته قبل ﺗﺼﻤﻴﻢ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﮔﺎن وﻳﮋه رﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮر قبلی در ﻛﺎرﮔﺮوه ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﺨﺶ ﻣﻌﺪن را هم برای صدور مجوز در ۲۶ منطقه تحت حفاظت منتشر کرد.

بر اساس این تصویب نامه ، که در ۲۶ بند تنظیم شده ، بخش های وسیعی از مناطق چهارگانه کشور در ۸ استان برای انجام اکتشافات معدنی تعیین و معرفی شده اند که به نظر می رسد زیستگاهها و کریدورهای یوزپلنگ ایرانی در استانهای یزد و کرمان نیز از هجوم معدن کاوان در امان نمانده اند.
آنگونه که این پایگاه خبری گزارش داده این اقدام با اعتراض معصومه ابتکار ‌عضو شورای شهر و رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران همراه شده است.

عزل و نصب ها و دستورالعمل های مغایر با مصالح محیط زیست و مجوز واگذاری های بحث برانگیز در حالی صادر می شود که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در نخستین روزهای کاری خود با صدور بخشنامه ای ، هر گونه جابجایی، ماموریت و عزل و نصب را در دستگاه های دولتی ممنوع اعلام کرد.
بر این اساس و به منظور جلوگیری از هرگونه اقدام غیر قانونی و مغایر با مصالح محیط زیست – بویژه واگذاری مناطق حفاظت شده – ضروری است هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست اقدام شود.

به نظر می رسد آنچه این روزها در سازمان حفاظت از محیط زیست می گذرد به دلیل عدم انتخاب ریاست این سازمان از سوی رئیس جمهور است و مسئولان سابق این سازمان از فرصت پیش آمده استفاده کرده و مبادرت به انجام این اقدامات کرده اند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه